… [ Łuska gryczana jest to sucha okrywa ziarna gryki (od 25 do 36% masy całego ziarna). W składzie chemicznym przeważa kompleks celulozowo-ligni-nowy (właściwości sorpcyjne wody) przy stosunkowo dużym udziale tanin i związków fenolowych (hamowanie rozwoju mikroflory, w tym chorobotwórczej, roztoczy, bakterii Gram (-), bakterii Gram (+), a także szkodników magazynowych, owadzich i pajęczaków). Unikatowe cechy tego materiału ziarnistego pozwalają stosować go jako wypełniacz materacy i poduszek, dzięki właściwościom zapobiegającym odleżynom, właściwościom przeciwdziałającym nadmiernemu poceniu się i dopasowaniu się do pozycji osoby śpiącej, co zapobiega wadom kręgosłupa i wspomaga leczenie wad już istniejących. Ponadto łuska gryczana ma właściwości neutralizujące szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne. ] … (Inż. Ap. Chem. 2010, 49, 1, 115-116)
.
… [Produkty wypełnione łuską gryki posiadają wiele zalet, dzięki którym wyróżniają się spośród innych podobnych wyrobów. Wkład wypełniony łuską z łatwością dopasowuje się do pozycji ciała, niweluje wilgoć bo ją wchłania. W przeciwieństwie do wielu wkładów syntetycznych materac z naturalną łuską gryczaną nie nagrzewa się, pozostaje chłodny i suchy. Zawarta w gryce tanina ma działanie przeciw roztoczowe i bakteriostatyczne, lecz nie przenika przez skórę człowieka, a zapobiega rozwojowi roztoczy i bakterii, które mogą dostać się do materaca lub na powierzchnię skóry. Związki celulozowo-ligninowe z których składa się łuska gryki posiadają wyjątkowe, przekraczające 20% swojej masy właściwości sorpcyjne. Dzięki temu umożliwia utrzymanie stosunkowo niskiej wilgotności wypełnienia materaca. ] … (B. Borkowska, A. Robaszewska, Zastosowanie ziarna gryki w różnych gałęziach przemysłu)
Pomiędzy łuskami znajdują się szczelinki, które zapewniają ciągłą cyrkulację powietrza, o w znacznym stopniu ogranicza występowanie roztoczy kurzu domowego. Na roztocza kurzu domowego i ich alergeny kałowe uczulonych jest coraz więcej dzieci. Roztocza kurzu domowego żywią się martwym ludzkim naskórkiem, uwielbiają ciepło i wilgoć, ale gdy zapewniona zostanie im stała cyrkulacja powietrza oraz niższa wilgotność i niska temperatura, roztocza te przestają się namnażać. Materace z naturalną łuską gryczaną przeznaczone są dla osób, których stan zdrowia nie pozwala na regularny ruch czy też częste zmiany pozycji ciała.
Materac posiada niezależny od pokrowca wkład z naturalną łuską gryczaną (wzór zastrzeżony w Urzędzie Patentowym wzór użytkowy nr. 63616). W przypadku zabrudzenia wkład z naturalną łuską wymienić na nowy, a pokrowiec można łatwo zdjąć i założyć ponownie bez ryzyka przebarwienia pokrowca podczas prania.
Proces produkcji materacy Fiki Miki na każdym etapie podlega kontroli, aby zapewnić doskonałą jakość naszych produktów. Pierwszym etapem jest dostawa naturalnej łuski gryczanej, ze sprawdzonych źródeł. Każda dostawa badana jest pod kątem wilgotności oraz zapylenia. Łuskę transportujemy pneumatycznie i ponownie odpylamy w filtrach w trakcie procesu produkcji.
Każdy wkład z naturalną łuską gryczaną poddany zostaje profilaktycznemu zabiegowi termicznemu (umieszczany jest w suszarni, w temperaturze 60-63°C i wilgotności w zakresie 16-30% na minimum 5 godzin). Dopiero po dokładnym wysuszeniu oraz 100% dezynsekcji produkt jest znakowany datą produkcji i hermetycznie spakowany.
Metoda termiczna nie wytwarza form odpornych szkodników, gdyż powoduje denaturację białka zwalczanych organizmów.
Szkodniki magazynowe zaliczane do owadów i roztoczy należą do zwierząt zmiennocieplnych, co oznacza, że ich organizmy mają taką samą temperaturę, jak ich otoczenie. Optymalna temperatura niezbędna dla ich rozwoju i żerowania znajduje się w przedziale od 15 do 35°C. Jeśli podniesiemy temperaturę powyżej 45°C wszystkie formy rozwojowe szkodników (jaja, larwy, poczwarki i osobniki dorosłe) giną w ciągu kilku lub kilkunastu godzin, gdyż nie mogą obniżyć temperatury poprzez pocenie się, czy wzmożone oddychanie, i giną wskutek koagulacji białek zawartych w ich organizmach.
Zastosowane procedury pozwalają nam ze 100% pewnością stwierdzić, że nasze materace są wolne od pyłu, wilgoci, pleśni czy owadów magazynowych.
Po uzyskaniu właściwej wilgotności, każdy wkład jest znakowany i przekazywany do dalszego etapu produkcji. Gotowe materace są hermetycznie pakowane i wysyłane do klientów.
.
Pianka poliuretanowa (PUR)
Pianka poliuretanowa (PUR) to sprawdzone, stosowane od wielu lat wypełnienie materacy dla dzieci. Wysokiej jakości pianka PUR stosowana w materacach Fiki Miki poddawana jest restrykcyjnym testom wytrzymałościowym.
Rdzeń materaca wykonany z pianki PUR zapewnia stabilne i sprężyste podparcie pleców i umożliwia dziecku swobodną zmianę pozycji.
Zastosowane do produkcji pianki spełniają surowe wymagania, a ich wysoką jakość potwierdzają rygorystyczne testy jakości. Konstrukcja materaca zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza oraz odpowiednie i sprężyste podparcie pleców podczas snu i wypoczynku. Wszystkie surowce użyte do produkcji materaca posiadają certyfikat Oeko-Tex Standard 100.
Włókno kokosowe łączonego mieszanką lateksową (maty kokosowej).
Mata kokosowa powstaje z naturalnego włókna kokosowego połączonego mieszanką lateksową. Stosowana powszechnie w materacach od wielu lat, jest najbardziej znanym naturalnym ich wypełnieniem. W materacach Fiki Miki stosujemy wyłącznie maty kokosowe dodatkowo utwardzane podczas procesu igłowania. Uzyskane w ten sposób wkłady cechują: płaskie, twarde ale jednocześnie sprężyste podparcie ciała podczas snu; doskonała cyrkulacja powietrza i regulacja wilgotności; wysoka odporność na zużycie i uszkodzenia.
Maty kokosowe ze względu na swą naturę są ekologiczne i łatwo biodegradowalne.